לימודים, בגרות, פסיכומטרי, השכלה גבוהה בישראל ובחו"ל : האתר של ישראל

בגרות | פסיכומטרי | השכלה גבוהה | קורסים

לימודים, בגרות, פסיכומטרי

עבור ישראלים רבים, לימודים גבוהים הם עדיין אחד הדברים החשובים בחיים. הדרך להשגת מקצוע מכובד היא ציונים גבוהים הן בבגרות והן בתארים האקדמיים. יחד עם זאת,  ישנן דרישות קבלה גבוהות יחסית באוניבסטאות השונות. עושה רושם שהתחרות בין הסטודנטים רק גוברת מדי שנה.

בגרות

בגרות טובה עם ציונים גבוהים היא הבסיס להכל. כיום ישנה כמות אדירה של מורים פרטיים שעוזרים לתלמידים להתכונן אל הבגרויות. התחומים המבוקשים ביותר הם מתמטיקה, אנגלית ופיסיקה אך לא רק! ישנם שיעורים פרטיים באומנות, שיעורים בכימיה, היסטוריה ועוד. ישנם תלמידים שעבורם מדובר בברכה, שכן קשה להם ללמוד בתוך מסגרת נוקשה.

פסיכומטרי

העניין הוא שבגרות טובה אינה מבטיחה קבלה לאוניברסיטה. ישנם תחומי לימוד כמו רפואה, פסיכולוגיה ומנהל עסקים – בהם תנאי הקבלה קשים מאד. אוניברסטאות בודקות הן את ציוני הבגרות והן ציוני הפסיכומטרי. המבחן הפסיכומטרי אמור כביכול לנבא את מידת ההצלחה של סטודנטים בשנה הראשונה ללימודים. בפועל אנחנו יודעים שזה לא תמיד נכון וכי תעשיית ההכנה לבחינה הפסיכומטרית מטה מאד את התוצאות הללו.

מקצועות מבוקשים

נוצר מצב אבסורדי בישראל, בו תלמידים מוכשרים עם מוטיבציה גבוהה לא מצליחים להתקבל למסלולים האקדמיים שהם רוצים, בשל תחרות גדולה. חלקם נאלצים לערוך את המבחן הפסיכומטרי פעמים רבות. אחרים מתחילים ללמוד תחום שאינו מעניין אותם, ואז מנסים לעבור חוג לאחר שנת הלימודים הראשונה. יש מי שפשוט מוותר על האתגר והולך ללמוד בחו"ל. יש בישראל הרבה רופאים, ארכיטקטים ווטירנרים שלמדו את המקצוע בחו"ל – גם זו שיטה!